Welcome to Islwyn Running Club Website
Croeso i Wefan Clwb Rhedeg Islwyn
The Valleys  Friendly Running Club                            See us on  
 

 
Results
 
 

 
Photos

 
 


 
The Blade Runner    
 
Wednesday June 28th @ 7 pm

 

  
 
The Blade Runner is a scenic 6.5 mile run above the Ebbw and Sirhowy valleys. Run from turbine to turbine in the first race of its kind.
 
Cost is £8 affiliated and £10 unaffiliated.
 
On-line entries available HERE.
 
Entries on the day are also available.
 
All runners will receive a "Blade Runner" running buff.
 
Race HQ/start at: Manmoel Road, Oakdale, Caerphilly, NP11 3EF.
 
2017 Winners
1st overall & 1st Male - Dan Bodman (Aberdare VAAC) 38:41
2nd - Sam Jones (Parc Bryn Bach) 41:35
3rd - Luke Williams (San Domenico) 42:14
 
1st Male Vet - Andy Lee (Pont-y-pwl & District) 42:43
 
1st Male S/Vet - Adrian Woods (Pont-y-pwl & District) 45:39
 
1st Female - Lauren Cooper (Parc Bryn Bach) 44:05
2nd - Sammi Toop (Pont-y-pwl & District) 48:45
3rd - Rachel Lewis (Parc Bryn Bach) 50:59
 
1st Female Vet - Tara Hurley (unattached) 52:58
 
1st Female S/Vet - Sharon Woods (Pont-y-pwl & District) 53:06
 
Male team prize - Andy Lee, Iestyn Rhodes, Adrian Woods (Pont-y-pwl & District)
Female team prize - Sammi Toop, Harri Like, Sharon Woods (Pont-y-pwl & District)
 
2016 Winners
1st overall & 1st Male - Matthew Evans (Aberdare VAAC) 40:42
2nd - Steve Thomas (Aberdare VAAC) 41:52
3rd - Lee Mills (Islwyn RC) 42:15
 
1st Male Vet - Andy Lee (Pont-y-pwl & District) 43:07
 
1st Male S/Vet - Steve Davies (Pont-y-pwl & District) 45:12
 
1st Female - Lou Summers (Pont-y-pwl & District) 47:32
2nd - Lubica Meciarova (Pont-y-pwl & District) 48:23
3rd - Sammi Toop (Pont-y-pwl & District) 49:08
 
1st Female Vet - Julie Cashell (Parc Bryn Bach) 53:19
 
1st Female S/Vet - Elaine Wharmby (Pegasus) 53:06
 
Male team prize - Lee Mills, Paul Hayward, Steve Lane (Islwyn RC)
Female team prize - Lou Summers, Lubica Meciarova, Sammi Toop (Pont-y-pwl & District)
 
2015 Winners
1st overall & 1st Male - Dan Bodman (Aberdare VAAC) 37.25
2nd - Daryll Barnby (Mic Morris Racing Team) 38:17
3rd - Lee Mills (Islwyn RC) 40:58
 
1st Male Vet - Robert Davies (Islwyn RC) 41:46
 
1st Male S/Vet -  Chris Purdon (Village Vipers) 43:20
 
1st Female - Nichola Gething (Parc Bryn Bach) 44:01
2nd - Lou Summers (Pont-y-pwl & District) 48:04
3rd - Kelly Collins (Parc Bryn Bach) 52:10
 
1st Female Vet - Claire Waters (Merthyr RC) 52:53
 
1st Female S/Vet - Vanessa Turnbull (Unaffiliated) 54:26
 
Male team prize - James Heaton, Daman Jukes, Neil Lloyd, Rob King (Parc Bryn Bach)
Female team prize - Nichola Gething, Kelly Collins, Hayley Jackson, Margarett Monk (Parc Bryn Bach)